Ako (ne)dodržiavať zákony SR

Autor: František Ténai | 14.2.2011 o 12:02 | (upravené 14.2.2011 o 12:59) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  1373x

„Ak chcem dodržať 2 zákonov, musím porušiť tretí“, je známy výrok, ktorý dobre poznajú občania a podnikatelia SR. Napriek tomu si dovolím upozorniť na Zákon č. 546/2010 Z. z. účinný od 1.1.2011, ktorým sa dopĺňa Občiansky zákonník, mení a dopĺňa Obchodný zákonníka a Zákon č. 211 o slobodnom prístupe k informáciám. Teda naši zákonodarcovia si dali tú námahu a zamysleli sa nad prepojením ustanovení a ich implementáciou v 3 zákonoch súčasne.

Zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám v § 2 definuje pojem Povinné osoby nasledovne: Osobami povinnými podľa tohto zákona sprístupňovať informácie (ďalej len "povinné osoby") sú štátne orgány, obce, vyššie územné celky ako aj tie právnické osoby a fyzické osoby, ktorým zákon zveruje právomoc rozhodovať o právach a povinnostiach fyzických osôb alebo právnických osôb v oblasti verejnej správy, a to iba v rozsahu tejto ich rozhodovacej činnosti.

V § 5a bod (1) Povinne zverejňovaná zmluva je písomná zmluva, ktorú uzaviera povinná osoba a ktorá obsahuje informáciu, ktorá sa získala za verejné prostriedky, alebo sa týka používania verejných prostriedkov, nakladania s majetkom štátu, majetkom obce, majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom právnických osôb zriadených zákonom, na základe zákona alebo nakladania s finančnými prostriedkami Európskej únie.

V § 5a bod (5) Povinne zverejňovaná zmluva … sa zverejňuje na webovom sídle povinnej osoby, ktorá zmluvu uzaviera. Ak táto osoba nemá webové sídlo, zmluva sa zverejňuje bezodplatne v Obchodnom vestníku.

V § 5b bod (1) Povinná osoba zverejní na svojom webovom sídle objednávky tovarov a služieb do desiatich pracovných dní odo dňa ich vyhotovenia…

V § 5b bod (2) Povinná osoba zverejní na svojom webovom sídle faktúry na tovary a služby do desiatich pracovných dní odo dňa ich doručenia povinnej osobe, najneskôr však 30 dní odo dňa ich zaplatenia.

Na toto nadväzuje Zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník novo vloženým § 47a Účinnosť povinne zverejňovaných zmlúv v bode (1) Ak zákon ustanovuje povinné zverejnenie zmluvy, zmluva je účinná dňom nasledujúcim po dni jej zverejnenia.

Preložené do ľudskej reči, každá obec musí na svojom webovom sídle umiestňovať zmluvy, objednávky a faktúry, inak nedodržuje zákon. Ale porušovanie zákona je na Slovensku národným športom!

Miestny úrad mestskej časti Košice-Sever mal do 31.1.2011 funkčnú webovú stránku www.ke-sever.sk kde boli zverejňované základné informácie. Nástupom nového vedenia obce nastala preregistrácia domény na www.kosicesever.sk. Dňa 8.2.2011 sa uskutočnilo III. zasadnutie miestneho zastupiteľstva, kde som ako nezávislý poslanec z platformy 7statočných interpeloval starostu a prednostu miestnej časti o Zákone 211 a upozornil na nefunkčnú web stránku úradu. Od prednostu miestneho úradu som dostal informáciu, že vedia o tom a do konca týždňa by to malo byť odstránené. Avšak ako vidíme, koniec týždňa už bol, je 15.2.2011 a na webovej stránke nie sú uverejnené žiadne informácie, ale je tam uvedené: “Na našej stránke pracujeme.“

Z toho jednoznačne vyplýva, že miestny úrad Mestskej časti Košice-Sever už minimálne 2 týždne žiadne zmluvy nepodpisuje, nič si neobjednáva, nič neplatí, teda NIČ NEROBÍ, lebo pracuje na webovej stránke. Alebo nie je dodržiavaný Zákon 211 o slobodnom prístupe k informáciám.

Všeobecne ale obce nechcú zverejňovať každú faktúru, nechcú, aby ich obyvatelia vedeli ako sa hospodári. Ľudia predsa majú právo vidieť ako ich obec nakladá s financiami a verejnou kontrolou. Lebo iba tak je možné zvýšiť tlak na starostu úradu, aby hospodáril zodpovednejšie, účelnejšie, efektívnejšie ale hlavne pre OBČANOV!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu vyjadril svoju nespokojnosť, no s ohlasom v strane sa nestretol.

KOMENTÁRE

Zlomí sa charakter Mosta aj pri infozákone?

Žitňanská môže mať s presadením návrhu problém.


Už ste čítali?